Przelewy zagraniczne w trybie OUR co to oznacza?

0 Comments

kantor internetowy

Na rynku mamy dwie najbardziej popularne opcje przelewu zagranicznego. Są to SWIFT i SEPA. Oferowane są przez większość placówek finansowych. Wykonywanie przelewu zagranicznego wiąże się jednak z kosztami. BEN, SHA, OUR – to pod tymi tajemniczymi nazwami, kryją się informacje jakie opłaty poniesiemy. Warto więc je poznać i dowiedzieć się co dokładnie znaczą.

SEPA to przelew europejski realizowany w bankach należących do Jednolitego Obszaru Płatności realizowany tylko i wyłącznie w walucie euro. Aby nadać dowolny przelew zagraniczny SEPA, musimy znać dokładny numer konta, na który chcemy przelać pieniądze. W tym celu posługujemy się formatem IBAN oraz kodem BIC banku, do którego mają trafić środki.

SWIFT to system przelewów międzynarodowych. Zrealizujemy go w różnych światowych walutach oraz przy pomocy tzw. banków korespondujących (pośredniczących), które są właścicielami swoich wzajemnych rachunków.

O ile przy transakcji SEPA obowiązuje opłata SHA, to przy transakcji SWIFT, wyboru musimy dokonać sami. Przelew ten daje możliwość nadania pieniędzy na dowolny numer rachunku na całym świecie, jednak za tę wygodę będziemy odpowiednio obciążeni.

Przy zlecaniu przelewu SWIFT można wybrać jedną z trzech opcji dotyczącą kosztów:

OUR – wszystkie koszty, zarówno swojego banku, jak i banków pośredniczących pokrywa osoba wysyłająca przelew,

BEN – wszystkie koszty ponosi odbiorca przelewu,

SHA – koszty są dzielone między nadawcę i odbiorcę.

I teraz najważniejsze! Gdy chcemy wysłać kontrahentowi konkretną kwotę pieniędzy i mieć gwarancję, że taka właśnie dotrze najlepszym wyborem jest opcja OUR. Gwarantuje ona dotarcie konkretnej kwoty na konto odbiorcy. W przypadku pozostałych opcji, a więc SHA i BEN, kwota przelewu, która dotrze do odbiorcy może być znacznie niższa.

Nie ukrywamy, że przelew z opcją OUR kosztuje najwięcej, ale koszty te są określone jasno i klarownie. Tym bardziej, że jeszcze przed wysłaniem pieniędzy znamy wysokość opłat jakie poniesiemy. Mamy przez to pewność, że kwota przelewu dotrze w takiej wysokości jakiej chcemy i nic nie zostanie z niej potrącone. Szczególnie jest to istotne dla przedsiębiorców, którzy płacą zagraniczne faktury.

Polecamy najlepszy kantor internetowy: www.dobrykantor.pl

Tagi: , , , , ,